top of page

צל הברק - ביקורות

ביקורת של אורית רובינשטיין - סלונה

"אתה מתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט אתה מגביר" טיפ של אלופים מפיו של קרמבו בסרט "סבתא חיה מתה".

ואיך המשפט הזה קשור לספר? הספר מתחיל בשיא האקשן והמתח ולאט לאט המתח מתעצם ומתגבר עד הסוף של הספר. אי אפשר לנשום לרגע ותהיו חייבים לסיים את הספר (מזל שהוא לא מאד עבה). הספר גם בנוי מפרקים יחסית קצרים כך שהוא זורם מהר. עוד פרק ועוד פרק והוא כבר נגמר. יש בו הרבה דמויות ובהתחלה צריך קצת ריכוז כדי להבין נמצא באיזו יחידה אבל אחרי שמבינים הספר מרתק ומאד מותח

 

 הספר אקטואלי מאד - סוכן מוסד מצליח להוציא מאיראן את פרטי תכנית הגרעין (כן, כמה מפתיע הם ממשיכים לפתח גרעין למרות כביכול הסכם השלום שנחתם עימם). הסוכן לא לקח איתו מאות קלסרים אלא דיסק און קי קטן שעליו כל החומר והוא חייב להעביר אותו ארצה לפני שהאיראנים יעלו עליו.

האיראנים כמובן מגלים את הפריצה ושולחים בעקבותיו את כל הסוכנים הטובים ביותר שלהם ברחבי העולם, כולל את המוכשרת והיפה מכולן.

גם הישראלים כמובן לא משאירים את הסוכן לבד וכל צמרת המוסד יחד עם כוחות הביון הטובים בעולם, נכנסים לכוננות ופעולה.

לחגיגה הזו מצטרפים בעל כורחם גם רוני - דוגמנית העל הישראלית - ועמית, יוצא סיירת לשעבר שנמצאים במקום הלא נכון אבל בזמן המאד נכון. למרות כל יכולות הסייבר הן של ישראל והן של אויביה המאבק האמיתי מתרחש עדיין בשטח ולסוכני השטח יש תפקיד מכריע בעולם הריגול גם של ימינו.

 

אם אתם לפני טיסה ארוכה זה הספר המושלם (בטיסה קצרה פשוט תשתגעו שעוד לא סיימתם את הספר ואתם לא יודעים איך הוא מסתיים).

בעיני ספר מצויין, זה לא מותחן פסיכולוגי אלא ספר אקשן שמאד מתאים גם לסדרת טלוויזיה,

וחובבי הז'אנר חייבים לקרוא אותו

ביקורת של יעל צין

אני עומדת לכתוב משהו ושניה לאחר מכן לסתור את עצמי: אני אוהבת מותחני-ריגול ועל אף שאלו כמעט תמיד מכילים דמויות רבות ומתפרסים על פני חצי גלובוס, אני שונאת ספרים עם דמויות רבות וכאלה שהדרמה מדלגת בין מדינות. אך... וכאן אי-ההבנה שאיכשהו אני תמיד נמשכת דווקא לספרים האלה. למשל הספרים של דניאל סילבה, בדיוק כאלה ועדיין אני רצה לקרוא בהם מהרגע שרואים אור. כאשר קראתי את גב הכריכה של 'צל הברק', הייתה לי הרגשה שנפלתי ברשת. התחלתי לקרוא ומהר מאוד תהייתי ביני לבין עצמי למה בתקופה בה אני כה חסרת שקט ורוגע פנימי, אני בוחרת לקרוא ספר שמצריך ממני שקט וריכוז. בהתחלה לעיתים איבדתי את הריכוז אך הכתיבה של יהלום נהדרת והרגשתי כמו בסרט "משימה בלתי אפשרית" עם טום קרוז. בהבזקים רגעים תחילת הסיפור לא משכה אותי יותר מידי על אף סצנות אקשן אך הסתקרנתי מאוד – אולי כי עולם הסייבר פחות מדבר אליי.

ליעד מרום הוא סוכן אשר מצליח להגיע לאירן ולגנוב את תוכנית הגרעין שהם מפתחים. בעת הימלטות מהמקום הוא מגיע לאירופה ונאלץ, עקב פציעה חמורה, להעביר את הדיסק-און-קיי עם שלל המידע לאזרחית מן השורה, רוני כרמי, ששוהה באירופה בעקבות עבודת דוגמנות. קבלת הדיסק עם המידע הרגיש עומד לשנות את גורלה ולטרוף את כל הקלפים. אבל לא רק חייה של רוני עומדים לעבור טלטלה. עמית קורן עובר תקופה לא פשוטה, נפרד מחברתו כדי לעבור לגור עם אחרת, זו מוצאת את מותה והוא מקבל משימה בזמן הכי לא מתאים. כאשר הוא מבין שיש חיים בסכנה ממשית והוא זה שיכול להשפיע לטוב ולרע הוא חייב להתאפס על עצמו ויפה שעה אחת קודם.

הסופר, אורי יהלום, לא לוקח שבויים, הוא לא חס על הדמויות שבנה ומעביר כל אחת ואחת שרשרת של אירועים לא פשוטים. ישנה תחושה תמידית של סצנה רודפת סצנה וכל כך אהבתי את זה, שנשארתי ללא אוויר. החוסר אוויר הזה, העובדה שאין מנוח, אין זמן לסדר את המחשבות זה משהו שחסר לי לפעמים בספרי מתח מסוג זה. כל הזמן נוסעים בהילוך גבוה. בספרי ריגול לרוב יש רגעים רגועים ושקטים כדי לבנות טקטיקה לפעולה הבאה, כאן לא היו.

אז כמו שאמרתי יש קצב מהיר לסיפור והוא נקרא בצורה מאוד אמינה. יכולתי ממש לתאר חלק מהסצנות כרצות מול עיניי לעיתים עד כדי נגיעה ממשית. מעניין אם הספר יהפוך לסרט את מי ילהקו כי הוא יכול להיות מושלם על המסך הגדול.

מומלץ – קריאה מהנה,

יעל  

ביקורת של יפעת אניה

רוצים לדעת מה הקשר בין דוגמנית ישראלית שמצליחה ברמה הבין לאומית,

שתי חבילות מרגרינה,

פירורי לחם,

שריפת גשרים,

ניקיון,

אזעקות ברחבי הארץ,

סוכני מוסד,

ראש המוסד,

שב"כ,

ראש השב"כ,

סיירת מטכ"ל,

C.I.A

תוכנית הגרעין של אירן,

מריבת אוהבים

ואיך בעצם ביבי הצליח להביא את כל הקלסרים האלה?!

נראה לכם מבריק?!

אתם לא יודעים כמה אתם צודקים!!

אתם חייבים לקרא את הספר הזה!

בהחלט לא מה שהייתם מצפים לו.

נראה כי אורי יהלום כתב תסריט מבריק לסרט שובר קופות.

 

הספר מספר על מספר דמויות מפתח,

עמית, יוצא סיירת מטכ"ל, עוסק באבטחה, שנקלע לסיטואציה בה הוא צריך להגן על רוני כרמי,

דוגמנית ישראלית המדגמנת בחו"ל.

עמית חווה קשיים המסוגלים למלא סידרה של טלנובלה ...

הוריו מתו כשהיה צעיר,

אחיו גידל אותו,

עזב את הצבא בגלל אירוע לא נעים,

נפרד מבת זוגו, למרות אהבתו העזה, לאחר שנה סוערת של זוגיות עם בת יורדים שגרה בניס,

התחיל זוגיות בה בת זוגו החדשה נכנסה להריון בתחילת הקשר.

היתה להם "לידה שקטה",

אישתו עזבה אותו בגלל שחשדה בו בבגידה...

ובאמת שזה לא נגמר...

 

רוני, מגלה שהחבר שלה בגד בה עם המאפרת שלה, אחת החברות הטובות שלה.

 

ליילה, הוריה נפטרו בילדותה, מפקדת אירופה של כוח תגובה אירני, מכונת מלחמה משומנת.

אז מה הקשר בניהם?

כיצד נוצר מצב בו היה דם בכל עבר?

אנשי עסקים ישראליים נרצחים?

ואיך לעזעזל ביבי קיבל את כל הקלסרים?!

זהו ספר מקורי,

מותחן עוצר נשימה,

אקטואלי מאד!

דובר בו על דעא"ש בסיני, פרוייקט Me Too , הגרעין של איראן.....

יש נשים חזקות, בדיוק כמו שאני אוהבת....

מנפץ מיתוסים!

בהחלט סיפור מבריק!

אין ספק שמעכשיו אני מסתכלת בחשדנות אפילו על הדוגמניות הבין לאומיות....

ממליצה מאד לקרוא.

ביקורת של Jessica Lauwereys

צל הברק / אורי יהלום (19.7.18)
בשבת האחרונה קראתי ברצף אחד את "צל הברק" בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר. 
מדובר במותחן ריגול קצבי וקולח במיוחד.
על העלילה: סוכן מוסד מצליח להבריח מאיראן את פרטי סודות הגרעין שלה. הוא נפצע במהלך מנוסתו ומחליט להבטיח שהמידע יגיע לישראל בדרך מקורית. מכאן מתוארת השתלשלות קצבית המערבת גורמים פרטיים בנוסף לסוכנויות הביון.
מההתחלה, בחרתי לא להתעסק באמינות העלילה. האם הגיוני שסוכן מוסד פעל לבד כפי שמתואר? שמי שנשלח לפעול לסיוע לסוכן והצלת המידע אינם מאורגנים ובהמשך אף אנשים פרטיים? ומעוד פרטים בעלילה שעשויים להרים גבה אצל הקורא הסקפטי...
כחובבת ספרי מתח, כשקו העלילה הראשי מרתק אותי, אני לא מחפשת את הסופר בקטנות 😊. מעבר לכך, שלאור פרסומים שונים בשנים האחרונות, נראה שלעיתים מה שנשמע הכי מופרך דווקא כן לעיתים נכתב בהשראת אירועים שאירעו במציאות.
לסיכום, מומלץ מאד לאוהבי המתח והביון! נכון, אין מדובר בספר מופת (קשה להפתיע ולחדש למי שקורא מתח בתדירות גבוהה) אבל בהחלט מותחן קצבי טוב שמבטיח לקורא כמה שעות של כיף.

אגב, עיתוי פרסום הספר שעשע אותי, לאור פרסומים מהעת האחרונה 😊. סיימתי בשבת, ואז בראשון/שני רונן ברגמן פרסום פרטים נוספים על הברחת מסמכי הגרעין שמדובר בה כה רבות לאחרונה...

bottom of page